Home | Clubs | Fixtures | Tables | Scorecards | Player Stats

Calendar | Tournaments Documents | History | Photos | Links

Tournaments

Last updated : 03 May 2019

MARJORIE CONSTERDINE

Division Points Team
Winner One 22 Mens: Keith Cuncar & Dave Edgar (Forest)
Ladies: Kath Melling (Forest) & Eliza Condrea (Rally)
Mixed A: Kerry Kirkwood & Janine Hickiee (Forest)
Mixed B: Jake White (Forest) & Lisa Edgar (Edgeley)
Runners Up Two & Three 10
4th Four 6

Individual Winners
Mens: Greg Mooney & Robert Courtley (Forest) Div 2
Ladies: Kath Melling (Forest) & Eliza Condrea (Rally) Div 1
Mixed: Jake White (Forest) & Lisa Edgar (Edgeley) Div 1


Download full tournament details here

 

SLANN CUP

The final of the Slann Cup will be held on Thursday 21st February
7pm at Stretford Leisure Centre, (Sports Village), Great Stone Rd, Stretford M32 0ZS
Supporters welcomed
The cup will be run on a knock-out basis with a draw made before each round to determine the home team. There will be a Plate event for first match losers.
Matches will be played using rally point scoring system, first to 21 no setting.

First Round Results (Number in brackets represents the handicap)
Forest 2 373 points beat Heys 237½ points by 135½ points
Medlock 2 (Home) 241 (+144½) points beat Nettles 335 points by 50½ points
GHAP (Home) 378 points beat Silver Feather 157 (+180½) points by 40½ points
Roe Green 2 (Home) 369 (+81½) points Nomads 2 245 points by 205½ points
TGB 362 (+18½) points beat Nomads 1 (Home) 273 points by 107½ points
Cheadle Hulme v Carrington. Match conceded by Carrington, Winners Cheadle Hulme
Medlock 1 268 (+222½) points beat Forest 1 (Home) (starting each game -10) 378 points by 112½ points
Yeti (Home) (starting each game -4) 371 points beat Roe Green 1 237 (+90½) points by 43½ points

 

Cup Quarter-final Results
Forest 2 (Home) 378 points beat Medlock 2 69 (+189½) points by 123½ points
GHAP (Home) 378 points beat Roe Green 2 183 (+180½) points by 15½ points
TGB (Home) 376 points beat Chedle Hulme 204 (+144½) points by 27½ points
Medlock 1 (Home) 317 (+108½) points beat Yeti 340 points by 85½ points

 

Plate Quarter-final Results
Roe Green 1 (Home) 348 (+36½) points beat Heys 262 points by 122½ points
Carrington v Forest 1. Match conceded by Carrington, Winners Forest 1
Nomads 1 (Home) 378 points beat Silver Feather 182 (+162½) points by 33½ points
Nomads 2 265 (+126½) points beat Nettles (Home) 348 points by 43½ points

 

Semi-final Results
Cup
Forest 2 317 (+108½) points beat GHAP (Home) 329 points by 96½ points
TGB (Home) 368 (+72½) points Medlock 1 252 points by 188½ points
Plate
Roe Green 1 (Home) 208 (+170½) points Forest 1 371 points by 7½ points
Nomads 1 (Home) 377 points beat Nomads 2 192 (+126½) points by 58½ points

 

Finals
Cup: Forest 2 331 (+90½) points beat TGB 274 points by 147½ points
Plate: Roe Green 1 251 (+108½) points beat Nomads 1 354 points by 5½ points

Congratulations to our winners